Korkunun ruhsal gelişimimiz üzerinde hem pozitif hem negatif etkisi vardır. Şu anda hayatınızı Yaratıcı’dan önce sorgulamak üzere çağrıldığınızı düşünün. Nasıl hissederdiniz? Çoğu insan doğal olarak belli bir korku hissederdi. Ama ilerde göreceğimiz üzere korkuyu doğru anladığımız sürece korku kötü bir şey değildir.

Korkunuz size ne söylüyor? Korkunun gerçek anlamı nedir? Belki de size yapmış olmanız gereken ama yapmadığınız şeyleri hatırlatıyor. Size paylaşımcı olmak yerine benmerkezci davrandığınız zamanlar aklınıza geliyor olabilir. Eğer Tanrı’ya davranışlarınızı açıklamak zorunda kalsaydınız sadece kendiniz için olan istekler bir anda gözünüze nasıl gözükürdü? Bu haftanın bölümünü kendi hayatlarımızı dürüstçe gözden geçirirken hissettiğimiz korkuyla yüzleşmek için kullanabiliriz. Daha da önemlisi bu bölümün enerjisiyle bağlantı kurup, şimdiden başlayarak korkularımızı hayatlarımızdaki pozitif değişiklikler için kullanabiliriz.

Kabbalah bize bu dünyadan ayrılmadan önce ilahi bir yargıya çıkacağımızı söyler. Ama bu yargı suç ya da fiziksel dünyaya ait bir mahkeme değil. Suçlarımızı bir kağıttan okuyacak bizi yargılayan melekler ya da affedilmemiz için yalvaran avukatlar olmayacak. Gerçek çok daha basit: daha yukarıdaki dünyaya gittiğimiz zaman ruhlarımızın mükemmeliyeti ortaya konulacak.

Bunun bir çok insan için acı verici bir tecrübe olacağı doğru. Kendilerinde var olan ruhani potansiyeli görüp bu muhteşem hediyeyi boşa harcadıkları için üzülecekler. Geriye dönüp bakacaklar ve “Bu muhteşem hazineye sahiptim ama bunu tamamiyle kullanamadım” diyecekler. Bu korkutucu bir ders olmasına rağmen aynı zamanda çok da önemli. Kendi mükemmeliyetimizin farkında olup bunu takdir edebilseydik-sadece bedenden oluşmadığımızı aynı zamanda Yaratıcı’nın bir parçası olan muazzam bir ruha sahip olduğumuzu görseydik-kendimizi bize verilen bu hediyenin en fazlasına ulaşabilmek için zorlardık.

Eğer bu satırları okurken içinizde bir korku beliriyorsa, bu korku sizin için bir nimet olabilir. Kalbi ve ruhuyla paylaşmayı bilen bireyler olabilmek için günlük hayatta bu korkuyu  gücünüz olarak kullanın.