Kabala, evrenin ve hayatın nasıl çalıştığını açığa çıkaran eski bir öğretidir. Kabala ‘almak’ demektir. Bu öğreti sayesinde hayatımızda eksik olanı ‘almayı’ öğrenir böylece gerçek tatmine ulaşırız.
Bazen olabileceğimiz kadar tatmin olmadığımız gerçeğini görmezden geliyoruz, duygularımızı bastırıyoruz.  Ne yazık ki çoğu zaman tatmini ararken daha da yoldan çıkıyoruz.
Ancak tatmin olmaktan (memnuniyetten) bahsederken, geçici olarak iyi veya mutlu olma duygusunu  kastetmiyoruz, çünkü zaten hepimiz zaman zaman mutluluk parıltılarını yaşıyoruz. Ona olan bağınızı uzun süreli, devamlı olarak korumayı kastediyoruz.

Hayata yeni bir bakış
Kabala, eski ancak yaşam için  baştan sona yeni bir paradigmadır. Hayatımızın tüm alanlarının –sağlık, ilişkiler, iş-  aynı sandıktan ve kökten çıktığını öğretir. Evrenin  çekirdek seviyede nasıl çalıştığının teknolojisidir. Dünyaya bakışınızı değiştirerek sizi aradığınız memnuniyete eriştirecek  yeni bir yöntemdir. Kabala çalışmanın günlük hayatımızda sonuçları görülebilir/hissedilebilir olmalıdır, yoksa çalışma anlamını yitirir.
Kabala bir din degildir!
Kabala öğrenmenin güzel yanlarından biri, sizin dini inançlarınızı bırakmanızı gerektirmemesidir.  Kabala yanlızca evreni anlayışınızı derinleştirecektir. Size; bir takım olayların başınıza neden geldiğini ve Yaradan’ın ışığına nasıl daha iyi bağlanabileceğinizi gösteren  bilgiyi ve araçları verecektir.
Kabala etnik ve milli ayrım yapmadan, farklı dinlere mensup  insanlara  uyan  evrensel prensipler öğretir. Bu öğretiye göre belli bir kalıpta düşünmeye zorlanamazsınız. Tek yaptığımız sizinle bilgi paylaşımında bulunmak ve bu bilgileri, hayatınızı iyileştirmek için kullanacağınızı ummaktır. Kabala öğrenirken keşfedeceğiniz herşeyin amacı budur.

AMAÇ NEDİR?
Bizler;
•    Sevmek ve sevilmek isteriz
•    En iyi ilişkilere sahip olmak isteriz
•    Finansal kaynaklarımızın tadını çıkarmak ve güvende hissetmek isteriz
•    Mükemmel bir sağlık isteriz
•    Çocuklarımızın mutlu ve güvende olmasını isteriz
…ve sorularımız vardır, bir sürü sorumuz.  Derinde hepimiz hayatımızın anlamını öğrenmeyi isteriz.
Çocukken belki de  ‘Ben neden doğdum?’ ‘Hayatımın amacı nedir?’ diye düşünmüşsünüzdür. Sonra büyürüz ve sorumluluklarla birlikte mesguliyetimiz artar. Kirayı ödemek, hayatımızı kurmak , bir kariyer elde etmek, alışveriş yapmak , cocuklari buyutmek gibi… Bunca mesguliyete ragmen cogu zaman  tekdüze ve robotik bir hayat yaşamaya başlarız, ve bizi çocukken büyüleyen  o derin soruyu sormayı keseriz.
Ama bunu yapmak zorunda mıyız? Büyüyüp gelisirken ayni zamanda  hayat amacımızı merak etmeye ve onu aramaya devam etsek olmaz mı? Gerçek potansiyelimize bağlanma arzumuzu yitirmesek, unutmasak bir yerlerde?
Hepimiz hayatımızın iniş ve çıkışlarına boyun eğiyoruz. Bir gün kendimizi  iyi hissediyoruz,  ertesi gün biraz depresif durumdayız. Bir gün eşimizle mutluyuz, ertesi gün ayrılıyoruz. Bir gün bankada paramız var, ertesi gün yok oluyor.
Ama hayat bukadar inişli çıkışlı olmak zorunda mı? Yoksa olaylar bir noktadan başlayıp, her gün gelişerek büyümeye devam edebilir mi? Bu gercekten mümkün mü? Hayatımda istediğimi başarabilmenin bir yolu var mı?
Evet, bir yolu var. Sadece bu değil, her zaman kaderinizi değiştirme ve gerçek potansiyelinize ulaşma olasılığınız var. Bunu herkes yapabilir – hiç kimse yolunda çok genç, çok yaşlı, yada çok zorda kalmış durumda değil. Hepimiz anlam bulma ve  en çılgın rüyalarımızdan ve hayallerimizden de öte memnuniyet elde etme yeteneğine sahibiz. Bir robot veya kurban gibi yaşamak , amaçsız gibi görünen hayatta karmakarişık ve sikismis hissetmek,  iniş çıkışlar yaşamak zorunda değilsiniz . Limitleriniz yok; gözünüzü yükseğe dikebilirsiniz.
Nasıl? Mütevazi fikrimiz bunun bir yolunun Kabala öğretisi olduğudur.

BÜYÜK SIR
Yaklaşık 4000 yıl önce dizi spirituel prensip  insanlığa gönderildi. Bu eski vahiyler evrenin nasıl yönetildiğinin sırlarını içeriyordu, buna insanlığın da tüm sırları dahildi. Bu sır aslında Einstein’in bahsettiği büyük birleşmiş teorinin ta kendisiydi.
Bu sir bizim hayatlarimizi gozlemleme seklini degistirecek mukemmel bir mantik sistemi ve olaganustu bir teknolojidir.   Bilgelikle dolu, varolan en eski kutsal dökümandır. Bu sıradışı, güçlü araçlar seti Kabala olarak bilinir-  hayatın orjinal kılavuzudur.
Son yıllarda, dünyanın her yerinden milyonlarca insan  Kabala’yı keşfetti ve hayatlarını değiştirdi. Kabala sizin de hayatinizi degistirebilir.
Kabala aynı zamanda kaostan kurtulmak ve yasaminizi Yaradan’in sizin icin ongordugu sekilde surdurmenizi sağlamak içindir. Kabala öğrenirken, kaos’un aslinda ne olduğunu, sizi hayatın merkezinden uzaklaştıran engelleri, zorluklari ve  üzüntüleri daha iyi anlarsınız. Ve bunun asla hayatınızın bir parçası olmak zorunda olmadığını farkedersiniz. Dahası, hayatınızdan kaosu çıkarıp yerine denge, sevgi ve memnuniyet koymak için gerekli araçları kesfedersiniz.

SIRRIN ORTAYA CIKIŞI ve ZOHAR
Kabala’nın dayandığı öğretiler zamanın başlangıcından beri varlığını sürdürmektedir; ancak ilk yazılı kaynak Ibrahim Peygamber’in yazmis oldugu ‘Oluşum Kitabı’ dir. 4000 yıl önce yazılmış olan bu eski döküman, evrenin sırlarını anlamamızı sağlamaya çalışır; ancak desifre edilmesi zor olan bir kaynaktir. Bu nedenle bu kaynak, bizim gunluk sorunlarimiza cozumu sunamayacaktir.
Ancak 2000 yıl önce  Kabala öğretisinin ana dayanağı olan Zohar, İhtişamın kitabı; Mistik Rabbi Shimon Bar Yochai tarafından İsrail’de yazilmis ve ortaya cikarilmistir. Tevrat’ta  (Musa’nın beş kitabı yada Eski Ahit olarak da bilinir) içerir evrenin nasil isledigi yonunde bilgiler vardir, ancak Rabbi Shimon  Tevrat  hikayelerinin  sadece literal anlamda anlasilmasinin yeterli olmadigini savunur. Aslinda Tevrat’ta yazilanlar evrenin spirituel anlamda nasil isledigini anlatan analoji ve kodlardir. Zohar bu kodlari desifre eder, dahasi her Tevrat’ta yer alan her bolumun spirituel anlamda neyi anlattigini aciklar. Kodlarin desifre edilmesinin amaci, bize gercek memnuniyete ulaşmamız için daha derine inmemiz gerektiğini gostermektir.

Yaşamanın gizli anlamını keşfetmek üzeresiniz.
4000 yıl önce yaşamış insanlara verilmiş bu bilginin, günümüz dünyasındaki kadın ve erkeklere uyum sağlamasının mümkün olmadığı zannedilebilir.
Ama gerçek şu ki Kabala ogretisine, tarihteki herhangi bir zaman diliminde olduğundan daha çok ihtiyacımız var. Kabala bir din değildir, dogmatik değildir ve sorgulamadan öylece almanız gereken bir inanç sistemi değildir. Daha da önemlisi, birinin evrenin işleyişi hakkındaki kişisel düşüncesi hiç değildir. Basitçe zamanının nihayet geldiği zamansız bir bilgidir.

KİMLER KABALA CALIŞABİLİR?
Yüzyıllardır, Kabala öğretisi sadece 40 yaşın üstündeki  bilge Yahudi erkeklere  aktarılmış ve geri kalan herkese yasaklanmış durumdaydı. Kabala calismak herkesin yapabilecegi birsey degildi, ustelik calisanlarin delirebilecegi ve yoldan cikabilecegine inaniliyordu.  Kabala ve Zohar öğretisini hayatın her alanındaki ve her yaştaki insanlara  sunmaya çalışanlar ise  dini kuruluşlar tarafından hor görülmüş, işkence edilmiş ve hayatları mahfedilmişti.
Bu gizli bilgi geleneği 1968’de Rav Berg’in  (Rav ‘Öğretmen’ demektir)  Kabala Merkezi’nin yöneticisi olduğu ana kadar devam etti. Rav Berg, esi Karen Berg’in de israrlariyla birlikte merkezin kapisini din, cinsiyet, irk ayrimi yapmadan herkese acmaya karar verdi.
Ruhun dini yoktur. Bir ruhu Musluman, Hristiyan veya Budist olarak tanimlayamaz, sinirlayamayiz. Ruhun belirli bir inanci veya cinsiyeti yoktur. Buradan yola cikarak Kabala Merkezi bu bilgelige baglanmak isteyen herkese destek vermektedir.
Yasanan tüm zorluklara rağmen, Kabala öğretisi her geçen gün daha  yaygın hale gelmektedir, ve Kabala Merkezi İsrail’ deki ayrıcalıklı, küçük bir  organizasyondan;  dünya genelinde  neredeyse dört milyon öğrenciye eğitim vermiş 25 şubeden oluşan bir kuruluş haline gelmiştir.